Антибактеріальні покриття в «чистих приміщеннях».

Дотримання гігієнічних вимог і стерильних умов у «чистих приміщеннях» медичних установ – в операційних блоках, реанімаційних залах, палатах інтенсивної терапії та й не тільки в них – має надзвичайно важливе значення і відіграє першорядну роль, тому що істотно впливає на здоров’я пацієнтів і тривалість реабілітаційного періоду.

До того ж, нормативною документацією регламентується рівень бактеріального обсіменіння поверхонь приміщень. Тому матеріали, що використовуються в конструкціях «чистих приміщень», повинні вибиратися з урахуванням того, що вони не будуть генерувати частинок або інших забруднень.

Для досягнення цих цілей матеріали та їх покриття повинні мати конкретні фізичні та хімічні властивості. Існують три основні критерії, якими слід керуватися для виключення помилок при створенні чистих приміщень, - довговічність, здатність до очищення і ремонтопридатність покриттів.

Порошкові покриття з антибактеріальними властивостями: нині  одним із таких продуктів, який задовольняє вищезазначені вимоги, є технологія із застосуванням порошкових фарб з антибактеріальними властивостями. Нанесення та використання порошкових фарб дають змогу отримувати високоякісні покриття з хорошою корозійною стійкістю, стійкістю до ударів та адгезією.

Ці покриття наносяться епоксидно-поліефірною (поліестеровою) порошковою фарбою на основі суміщі смол і неорганічної сполуки срібла, що надійно запобігає зростанню бактерій, грибків та плісняви. Крім цього, стосовно епоксиднополіефірної антибактеріальної  порошкової фарби справедливі такі твердження: антимікробний і антибактеріальний ефект; надзвичайна ефективність; безпека для пацієнтів та при контакті з харчовими продуктами. 

 

Антибактеріальне порошкове покриття може наноситися як на оцинковану й нержавіючу сталь, так і на алюміній. Часто під час технологічного процесу персонал торкається стінок і поверхонь чистих приміщєнь, в результаті осідає пил на поверхні, яка утворюється завдяки використанню бавовняного текстилю, що може призвести, за певних умов до розмноження мікроорганізмів.

Незважаючи на періодичність проведення заходів з прибирання та дезинфекції приміщєнь, виникає ризик розвитку інфекції. Крім того з плином часу мікроорганізми можуть потрапляти на інщі предмети через зіткнення або перенесення по повітрю, особливо в прміщеннях з досить високою кратністю повітрообміну.  

Основною небезпекою розвитку і поширення внутрішньолікарняних інфекцій є розмноження мікроорганізмів на поверхнях і аерозольних частинках. Завдяки перерахованим вищє якостям та властивостям порошкових лакофарбних покриттів із антибактеріальним ефектом, застосування їх у будівництві чистих виробничих приміщєнь, а особливо чистих приміщєнь лікувальних закладів, має стратегічний момент.  

Підсумки дослджень антибактеріальних покриттів: у результаті проведених випробувань у незалежних лабораторних умовах (випробування проводилися не тільки в лабораторіях Європи, а й підтверджені дослідженнями в Україні) виявлено високу, статично достовірну, ефективність антибактеріальних покриттів щодо нозокомінальних антибіотикорезистентних штамів, основних забрудників внутрішньолікарняних інфекцій.